AB Uppsala Nya Auktionskammare
Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.
Crafoord Auktioner
På våra kvalitetsauktioner vår och höst bjuder vi ut föremål av särskilt hög kvalitet. Varje objekt katalogiseras i enlighet med internationell standard, fotograferas och presenteras i en välarbetad tryckt katalog. Vi lägger ner stor omsorg på att presentera föremålen på bästa sätt under generöst tilltagna visningar.
Björnssons Auktionskammare AB
Med omsorg och kvalitet tar vi hand om hela samlingar och dödsbon, även tömning och städning, samt enstaka föremål. All försäljning sker online i samarbete med Auctionet med över 4.000.000 besök varje månad. Kontakta oss för inlämning på 046-125540 eller via mail på [email protected]. Vi gör dagligen hembesök i hela Skåne. Det går också bra att besöka oss på Nöbbelövsvägen 100 i Lund, måndag-fredag kl. 13-17. Hjärtligt välkomna!
Sikö Auktioner AB
3 (2)
Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ettetablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Hjärtligt välkommen till vår nya sida!
Sikö Auktioner AB
Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ettetablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Hjärtligt välkommen till vår nya sida!
Höörs Auktionshall
5 (1)
Storgatans Allservice AB startade 2016 som städfirma och fick ganska snabbt en hel del förfrågningar om dödsbovärderingar då Mattias arbetat med värderingar i över 20år. Då åkte vi ut och gjorde värderingar över vilka föremål som kunden kunde lämna in på auktion och sedan gjorde vi tömning och städning av hemmen. Då började tanken väckas på att själv starta auktionshus vilket startades upp i början av 2019. Detta gjorde då att vi kunde göra helhetslösningar för kunden.
Bukowski Auktioner AB
1.33 (3)
Bukowskis är det ledande auktionshuset i Norden och har en lång tradition av specialistkunskap av högsta kvalitet. Under 2023 klubbade Bukowskis 59 miljonnoteringar och 16 nya världsrekord – överlägset flest på den nordiska auktionsmarknaden. Sälj din konst, design och antikviteter där du gör din bästa affär.
Sweden Antique and Decoration AB
5 (1)
Sweden Antique and Decoration AB, grundades 1984 och är ett familjeföretag med en av Sveriges största butik med skandinaviska vintage möbler och antikviteter. Vår 4000 kvadratmeter välsorterad butik har ett brett spektrum av skandinaviska designmöbler från 1900-talet och antikviteter. Vår kollektion omfattar designklassiker av Hans Wegner, Ib Kofod Larsen, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Carl Malmsten, Kerstin Hörlin Holmqvits och många fler.
Fyndet Antik & Kuriosa
Möbler från gångna sekel trängs med mattor, porslin, keramik, lampor, konst, unika föremål och udda antikviteter och kuriosa. Innerligt och hjärtligt välkomna till Fyndet. Är du intresserad av att köpa, eller kanske sälja antikviteter eller annat gods? Då har du kommit helt rätt! Vi har specialiserat oss på omhändertagande och inköp av framför allt dödsbon och bohag.
Skåne Auktionsverk
Skånes Auktionsverk är ett av södra Sveriges ledande auktionshus med geografisk placering i hjärtat av Öresundsregionen, med 3,9 miljoner invånare. Sedan 1980-talet har företaget, tidigare känt som Anders Antik, förmedlat försäljning av konst, antikviteter och modern design till kunder över hela världen.