Hallands Auktionsverk AB

Hallands Auktionsverk AB

035-15 69 ... Visa nummer
Nässjögatan 6
302 48 HALMSTAD

Om oss

Månadsauktioner med konst, antikviteter och design. Värderingar, även i hemmet, hämtning och städning.
/
/

Bildgalleri

  • Hallands Auktionsverk AB
    Hallands Auktionsverk AB
  • Hallands Auktionsverk AB
    Hallands Auktionsverk AB
  • Hallands Auktionsverk AB
    Hallands Auktionsverk AB
  • Hallands Auktionsverk AB
    Hallands Auktionsverk AB

Specialitet

Halmstadgruppen, oljemålningar och grafik, äldre och moderna litografier, målningar och etsningar. Modernt konsthantverk och möbler, t ex Arne Jacobsen, H J Wegner, Börge Mogensen, K E Ekselius, V Panton, Georg Jensen, Wiwen Nilsson, E Hald, Vicke Lindstrand, Simon Gate, Venini, WMF.

Övrigt

Äldre konst och antikviteter, specialitet silver och konsthantverk. Jugend (art-nouveau) och art-deco.

Samarbetar med andra auktionshus inom och utom Sverige för bästa möjliga resultat.

Medlem av Sydsvenska Industri- och Handelskammaren.

Värdering

Professionell värderingsman, Martin Laurell - av Sydsvenska Industri- och Handelskammaren tillförordnad besiktningsman för konst, konsthantverk och antikviteter.

Transport m.m.

Vi ordnar besiktning, värdering, hämtning, röjning, städning - allt på en räkning.

Att sälja

Tag med föremålet till oss, så får du direkt veta om det är någonting som efterfrågas, hur mycket du kan räkna med att få och när det kan komma med på auktion. Kan du inte själv komma in med föremålet - det är kanske för långt eller för tungt att ta med sig - skicka då bara ett foto eller maila in så svarar vi så fort vi kan.

omdömen

Innehållet nedan är skapat av våra användare
Hämtar...